Mission Valley harriers soar at T-Falls Invite

Print Article

At Thompson Falls last Thursday, a pair of Mission Valley area runners took first-place honors with 11 finishing among the top 25 at the River’s Bend Golf Course at Thompson Falls. For the lads, James Normandeau of Ronan led the pack that included only a quartet who turned in sub-17-minute times. Other top 25 finishers included Polson Pirates Mason Sloan and Quin Stewart, Ronan Chiefs Brant Heiner and Micheal Irvine, and Charlo Viking Wills Degrandpre.

For the lassies, defending state A champion Bea Frissell of Polson took top honors with the only sub-20 among the field that included top 25 finishes from teammates Molly Sitter and Gwen Seeley, Ronan Maiden Analeta YellowBird, and Mission Lady Bulldog Karolyna Buck.

All area teams are slated to compete at the Mountain West Classic in Missoula this weekend, while Arlee will host Charlo among others on the preceding Tuesday for the Fish Hatchery Challenge, while Ronan will simultaneously compete at the Whitefish Invitational.

Following are the final team totals and individual results from the Thompson Falls Invitational:

Thompson Falls Invite

River’s Bend Golf Course

Thursday, Sept. 20

BOYS

Team Totals

1. Frenchtown (Fr) 56; 2. Columbia Falls (CF) 63; 3. Eureka (Eur) 87; 4. Ronan (Ron) 103; 5. Polson (Pol) 105; 6. Whitefish 106; 7. Deer Lodge (DL) 168; 8. Thompson Falls 235; 9. Arlee 267. No team score: Charlo (Cha).

Top 25 Individuals

1, James Normandeau (Ron) 16:51.5; 2, Tyler Schmautz (Fr) 16:57.8; 3, Joe Lamb (CF) 16:58.5; 4, Luke Lutz (Fr) 16:58.6; 5, Jesse Shaske (Fr) 17:23.4; 6, Seth Umbriaco (CF) 17:30.9; 7, Marik Chrisman (DL) 17:38.1; 8, Miles Vrentas (Wf) 17:39.1; 9, Mason Sloan (Pol) 17:42.4; 10, Aidan Jarvis (CF) 17:45.4; 11, Quin Stewart (Pol) 17:48.4; 12, Alex Lowe (Eur) 17:53.8; 13, Garrett Bates (Eur) 17:53.99; 14, Wills Degrandpre (Cha) 17:56.2; 15, Brant Heiner (Ron) 17:58.7; 16, Anton Young (Bf) 17:59.8; 17, James Role (CF) 18:03.9; 18, Bridger Gaertner (Wf) 18:03.9; 19, Hunter Steele (Eur) 18:23.8; 20, Aidan Thompson (DL) 18:27.5; 21, Michael Irvine (Ron) 18:33.1; 22, Colter Gaertner (Wf) 18:38.8; 23, Paul Wrobel (Fr) 18:41.1; 24, Gavin Bates (Eur) 18:44.4; 25, Isaac Reynolds (Eur) 18:45.0.

Lake County finishers:

RONAN – 1, James Normandeau, 16:51.5; 15, Brant Heiner, 17:58.7; 21, Michael Irvine, 18:33.1; 29, Zarec Couture, 19:01.48; 47, Michael Koehler, 20:07.31; 53, Christian Silgen, 20:49.09; 1jv, Isaiah Nasewytewa, 18:51.10; 14jv, Dylan Omeassoo, 20:44.82; 23jv, Wendall Charlo, 21:16.63; 24jv, Julian Schonbrod, 21:18.82; 26jv, Xavier Nolen, 21:44.05; 30jv, Nicholas Dresen, 22:00.84; 32 jv, D’Artangian Dominguez, 22:09.37; 36jv, Devin Panzetanga, 22:27.82; 38jv, Lucas Delaney, 22:40.72.

POLSON – 9, Mason Sloan, 17:42.4; 11, Quin Stewart, 17:48.4; 27, Kellen Norman, 18:54; 30, Jonah DuCharme, 19:04.26; 36, Cade Lanier, 19:28.18; 37, Kasen Heninger, 19:30.88; 51, Jarod Calley, 20:34.80; 2jv, Makauly Morrison, 19:38.26; 3jv, Andrew Reed, 19:39.40; 4jv, David Castillo, 19:47.47; 15jv, Aubrey Frissell, 20:45.51; 21jv, David Iliff, 21:07.42; 22jv, Sean Stewart, 21:15.95; 34jv, Xavier Pierre, 22:12.47; 35jv, Ryan Dupuis, 22:16.21; 37jv, Jony Perez, 22:28.78; 40jv, Bridger Smith, 22:55.54; 43jv, Daniel Pepion, 23:11.19.

MISSION ST. IGNATIUS – 55, Aidyn Rosenbaum, 20:59.28; 49jv, Kody Dillard, 24:32.17; 52jv, Landry Leishman, 24:37.54.

ARLEE – 52, Billy Fisher, 20:48.38; 64, RJ Knoll, 22:00.32; 71, Jason Miller, 22:52.92; 73, Isaac Fisher, 23:34.86; 81, Devin Cordier, 27:19.07; 83, James CrazyBoy, 31:47.18; 84, Wemilo Moran, 31:47.82.

CHARLO – 14, Wills Degrandpre, 17:56.2; 48, Connor Koenig, 20:10.96; 62, Nick Daugherty, 21:41.50; 77, Nate Delaney, 25:19.31.

TWO EAGLE RIVER – 66, Anthony Charlo, 22:07.81; 76, Dominique Finley, 25:17.86; 78, Jayante Pichette, 25:54.16; 80, Michael Brown, 27:17.79.

(Sa22Sep18)

GIRLS

Team Totals

1, Whitefish (Wf) 34; 2, Columbia Falls (CF) 78; 3, Frenchtown (Fr) 79; 4, Polson (Pol) 90; 5, Eureka (Eur) 117; 6, Ronan (Ron) 147; 7, Thompson Falls (TF) 162; 8, Arlee (Arl) 217. No team (<5) score: Seeley-Swan (SS), Bigfork (Bf)

Top 25 Individuals

1, Beatrix Frissell (Pol) 19:38.8; 2, Anya Young (Bf) 20:09.2; 3, Mckay Guckenberg (Eur) 20:26.2; 4, Abby Sherwood (Fr) 20:31.0; 5, Jessica Henson (Wf) 20:35.1; 6, Ella Greenberg (Wf) 20:44.2; 7, Jade Greenberg (Wf) 20:51.3; 8, Josephine Vardell (Wf) 20:53.8; 9, Hannah Ayers (SS) 21:08.9; 10, Molly Sitter (Pol) 21:18.8; 11, Lara Erickson (CF) 21:21.9; 12, Josey Neesvig (TF) 21:29.7; 13, Raychel Hoerner (CF) 21:53.4; 14, Alie Simpson (Wf) 22:07.8; 15, Analeta Yellow Bird (Ron) 22:12.7; 16, Lauren Thorstenson (Lib) 22:14.3; 17, Alicia Kalenak (Bf) 22:16.3; 18, Claire Bagnell (Fr) 22:18.5; 19, Maya Carvey (Eur) 22:21.7; 20, Karolyna Buck (St.Ign) 22:23.2; 21, Genevieve Delorme (CF) 22:23.6; 22, Jordyn Lucier (Fr) 22:28.0; 23, Olivia Channer (Fr) 22:40.7; 24, Alyssa Blankenship (CF) 22:58.0; 25, Gwen Seeley (Pol) 23:0.

Lake County finishers:

POLSON – 1 Beatrix Frissell, 19:38.8; 10, Molly Sitter, 21:18.8; 25, Gwen Seeley, 23:0; 41, Halle Heninger, 24:19.79; 42, River Shoemake, 24:19.87; 58, Shayla Olson, 28:32.8; 9jv, Julia Reiners, 26:32.14; 19jv, Elisabeth Bjorge, 29:23.08.

RONAN – 15 Analeta Yellow Bird Ronan 22:12.7; 28, Kaona Trahan, 23:18.8; 49, LaNissa Mahkuk, 25:58.36; 50 Kinsely Barney, 25:58.57; 60, Sunni Whitworth, 28:44.43;

MISSION ST. IGNATIUS – 20, Karolyna Buck, 22:23.2; 51, Madyson Currie, 26:03.67; 55, Yvonne Baty, 26:41.69;

CHARLO – 39, Aryal Love, 24:09.67; 45, Guinivere Contreras, 25:09.42

ARLEE – 56, Cheyenne Pablo, 27:30.07; 63, Natallyia Martin 30:16.71; 64, Melaia Matt, 31:20.21; 65, Elaina Wall, 31:52; 68, Alexia Chalmers, 33:09.47; 70, Amelia Lamont, 34:00.07; 71, Frankie Wright, 34:02.89; 28jv, Ashley Potts, 35:50.83.

TWO EAGLE RIVER – 62, Mara Parizeau, 30:00.17; 67, Viviana AfterBuffalo-Adams, 32:42.01.

(Sa22Sep18)

Print Article

Read More Sports

Arlee rolls to win; Ronan, Charlo, Mission suffer losses

October 18, 2018 at 12:09 pm | Lake County Leader Libby logs 54-14 win over Ronan At Ronan, the host Chiefs scored twice to hold a slight edge through the first frame, but thereafter the visiting Libby Loggers got their offense on track as they...

Comments

Read More

The ABC’s of Western Divisional X-C

October 18, 2018 at 12:14 pm | Lake County Leader Three different classifications from the Mission Valley area competed in their respective Western Divisional cross country meets last weekend. The top 15 runners received all-conference recognition...

Comments

Read More

Polson spikers split; Charlo remains undefeated

October 18, 2018 at 12:12 pm | Lake County Leader Lady Pirates capture conference clash; stung by Yellowjackets Polson earned a split in its midweek volleyball fare last week, getting a four-set win over Browning before a loss in four sets to Steve...

Comments

Read More

Frissell, teammates primed for state meet

October 18, 2018 at 12:16 pm | Lake County Leader Polson runner Beatrix Frissell has continued to help catapult the Lady Pirates’ cross country program into one of the best in the state of Montana. Last year, Frissell, then a junior, captured the ...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 883-4343
PO BOX 1090
Polson, MT 59860

©2018 Lake County Leader Terms of Use Privacy Policy
X
X