Honor Rolls: Polson High School and Middle School

| November 25, 2020 4:00 AM

First-quarter honors for the 2020-21 school year.

Polson High School

Seniors

4.0 gpa: Nina Barfoot, Allison Dotson, Keith Erickson, Qia Harlan, Spencer Henning, Grace Hobbs, Ara Mercer, Joshua Peck, Leila Shoemake, Anabella Smith, Michael Smith, Kyra Spencer, Leitayah Stalkfleet, Margaret Todd

High honors: Kieauneau Brown, Anna Cogar, Taylor Collinge, Berkley Ellis, Bella Farrier, Samuel Fisher, Gage Fryberger, Megan Rost, Zevan Walker

Honor roll: Dakota Anderson, Lillian Armstrong, Madeleine Bissegger, Tristan Clifford, Ella Daniel, Chloe DuCharme, Marygold Houk, Ali Hupka, Louis Leifson, Hanna McDonald, Paige Mergenthaler, Hallie Moss, Alexys Orien, Victor Perez-Carrillo, Sarah Scharff, Martin Schlensker, Tai Schriver, Joshua Simmons, Macy Simpson, Mason Sloan, Kobbey Smith, John Steele, Madison Straub, Joseph Sure Chief, Ellie Thiel, Darian Williams

Juniors

4.0 gpa: Jazlyn Dalbey, Shawn DePoe, Katelyne Druyvestein, Halle Heninger, Braunson Henriksen, Taleah Hernandez, Phillip Reed, River Schmidt-Eder, Brookelyn Slonaker, Elizabeth Tolley, Helena Van Meeteren.

High honors: Gabriella Anderson, Kamdyn Burrough, Isabelle Davidson, Ryan Dupuis, Julian Eagle Road, Xavier Fisher, Dillon Johnson, Aubrey Marshall, Ethan McCauley, Hailey Stocking, Shalom Walker.

Honor roll: Jaivin Bad Bear, Nola Baxter, Kaden Blixt, Joseph Brown, Najilah Buffalo, Joclynn Cass, Jack Colton, Madelin Copenhaver, Michaelin Copenhaver, Katie Foley, Carly Garrick, Colton Graham, Avery Humble, Cole Jensen, Hilary Lamphere, Sierra Lundeen, Kaidence MacKay, Joseph Martinez, Sophia Moderie, Hunter Murphy, Alexander Muzquiz, Asher Nixon, Tyler Otto, Thomas Piper, Gracie Relph, Noah Shriver, Reegan Stinger, William Wyman III.

Sophomores

4.0 gpa: Mary Agliano, Addison Bahr, Rylie Dupuis, Jelaysia Forman-Webster, Piper Hoxie, Aspen McKee, Tia Mercer, Hope Morrison, Ansley Nordberg, Layla Reese, Noah Roberts, Christian Ruther, Madelynn Simpson, Lucas Targerson, Clara Todd, Caitlyn Ward, Scout Wenzel, Jarrett Wilson, Trent Wilson.

High honors: Archer Brown, John David, Peter Hernandez, Christopher Lake, Owen McElwee, Victoria Niblack, Karli Owens, Isabella Paul, Grace Simonich, Drifter Skillicorn, Kendall Straub, Casey Trosper, Tyler Wenderoth, Colter Wilson.

Honor roll: Alanna Ammons, Dagon Burkhart, Dominic DiGiallonardo, Issabella Dupuis-Shortman, Kaidence Ervin, Mirakai Forman, Hunter Greenwood, Cassidy Hendricks, Clayton Jensen, Austin Leonard, Montana McElderry, Gage McMillan, Trista Ricciardi, Hakyla Riggs, Ella Schmeusser, Brayden Scott, Bridger Seifert, Ryleigh Shepardson, Dillon Taylor, Noah Trosper, Ashtyn Wagner, Idella West, Teegan Yonker.

Freshmen

4.0 gpa: Adison Carlson, Lauren Collinge, Faith Combs, Cole Cross, Joel DuMontier, Alexandra Dupuis, Espn Fisher, Mckenna Hanson, Mark Heninger, Brock Henriksen, Carson Hupka, Christian Lund, Ashley Maki, Kai McDonald, Olivia Rodgers, Isabel Seeley, Thomas Sherry, Hannah Simpson, George Wyman.

High honors: Julia Barnard, Wica-ta-wi Brown, Quinton Clark, Samantha Dolberry, Torrin Ellis, Hunter Emerson, Adamary Guerrero, Leanna Kendall, Ryley Knutson, Shalayne Ostler, Fiona Rettig, Dawson Schmeusser, Katelyn Smith, Lourdes Wahl, Christiana Walker.

Honor roll: Casey Abramson, Kyle Alexander, Tate Barentsen, Trinity Bell, Anne Marie Brown, Zoe Crowl, Amarah Dibble, Ellie Dupuis, Justus Feistner, Noah Flaten, Stacie Foley, Kyler Gage, Taegen Gage, Jozlyn Howell, Abbey Howlett, Maddilyn Huffine, Evan Ingram, Clare Konen, Shanoah Losleben-McCool, Aubrey Moore, Zaylyn Morgan, Zak Muzquiz, Tucker Nesson, Lily Niblack, Izayus Prewitt, Amya Rains, Anissa Sanford, Caitlynn Sanford, Justin Schultz, Kylee Seifert, Logan Smith, Aiden Sorrell, Flora Tanaka, Jami Usher, Braydon Walbeck, Kaydee Wheeler.

Polson Middle School

Eighth grade

4.0 gpa: Stella Bradley, Elizabeth Cunningham, Landon DesJarlais, Cason Graham, Olivia Jore, Ted Mausshardt, Rensvold, Haislea Sternick.

High Honor Roll: Andrew Atkins, Ellie Benson, Bethany Butler, Kila Cannon, Kira Hensley, Jack Mausshardt, Sasha McCoy, Kaya Michel, Dixie Montgomery, Summer Newman, Kaycee Norman, Landon Shoemake, AutumnMist Skillicorn, Abigail Sorrell, Keaven Stinger, Jesse Vail, Garret Wilmar.

Honor Roll: Zachary Ayersman, Logan Burke, Erica Foley, Hailey Hanson, Eli Konen, Tayven Larson, Sophia Matt, Cyela Nault, Jaja Nichols, Sierra Perez, Lucian Sawyer, Evan Seyler, Lachlan Sloan, Aver Taylor, Haley Willer, Colby Yarger.

Seventh grade

4.0 gpa: Janelle Baehr, Mackinzi Bartel, Kalim Crawford, Sara Cross, Zoe Davis, David DiGiallonardo, Ruger Ellis, Holden Emerson, Arianna Fisher, Patience Hatch, Parker Hendrickson, Josie Henriksen, Roan Ihnat, Brody Kline, Baylee Lemm, Cruz Lies, Teague McElwee, Kellyn Nelson, Sabra Nickol, Becca Robertson, Madelyn Rogers, Aniya Rosenbrock, Aria Tyler, Dominic Venters.

High Honor Roll: Shantelle Abernathy, Noah Agliano, Damian Armijo, Jeremy Barraza, Jeffrey Bird, Juliet Boen, Matthew Chiaramonte, Brayden Clark, Elyanna Crego, Madelyn Daniel, Nathaniel Dotson, Blue Sky First Strike, Isabo Fyant, Vivian Grainey, Orin Harnden, Nizhoni Haynes, Maddox Howell, Shyloh Huffine, Ryan Kendall, Marshall Kok, Madison Lake, Raya Lucas, Jordan Okland, Ashlin Peters, Liliana Ramos, Lauren Rauch, Truman Sawyer, John Sherry, Brandon Shumate, Avari Stone, Devin Suddieth, Kloee TakesHorse, Evan Veach, Alexia Wilson, Maxwell Wyman.

Honor Roll: Bryce Allred, Akasha Amaya, Landon Armstrong, Innocent Arnold, Kalven Christopher, Jaxson Hernandez, Jayce Hill, Kayne Kirwan, Dion Lichtenberg, Krysterra McFatridge, Ariella Mihara, Ciri Nice, Max Ramesar, Myles Schmeusser, Phoenix Schreckendgust, Emmaleigh Smith, Caleb Starkel, Khloe Torgenrud, Alex Trogden, Koal Wardall.

Sixth grade

4.0 gpa: Bridger Adams, Kain Allred, Aleysia Black, Lockley Bremner, Ella Burke, Corben Carlson, Arlonna Christopher, Morgan Delaney, Rose Edge, Strider Gage, Afton Hatch, Abigail Kunz, Ryan Lake, Brianna Lapierre, Annalyse Lozar, Greta Lund, Keira Owen, Payten Robertson, Jarett Seifert, Zephyr Sternick, Ravea Tenas, Amy Thoft, Chloe Tucker, Madison Turner, Edgar Vejez Pete, Bodie Walhood.

High Honor Roll: Jacey Alexander-Wilson, Jocelyn Anciaux, Viviane Armstrong, Raydean Bird, Ross Bishop, Sierra Bremner, Cameron Buxton, Rory Couture II, Rilee Davis, London Davis, Lilian Dennison, Nicholas DePoe, Peter Dupuis, Lara-Jean Duran, Owen Ervin, Elijah Evans, Levi Holman, Adin Hunt, Malela Michel, Adeline Montgomery, Abigail Moss, Araeya Nelson, Laynie Olson, Novalynn O'Roake, Alli Relph, Ahrianna Rushing, Parker Shoemake, Olivia Valentine, Rayleen Wadsworth, Ziya Walker, Taylor White, Olivia Willer.

Honor Roll: William Adams, Mason Alexander, Isabella Allred, Aryka Amaya, Jory Becker, Mayson Becker, J. David Bennett III, Raiden BullChild, Tristan Butler, Christian Dentler, Kalyn Koldeway, Natalie Leonard, Trinity Magoon, Adrianna Martin, Pantera McGee, Uriah Michel, Jaden Mitchell, Kyrsa Nash, Natalie Nash, Inara Nicol, Chase Piedalue, Jaliyah Pierre, Hayden Ricks, Carter Stuart, Christine Tenas.

5th grade

4.0 gpa: Jasmyn Allred, Daisy Anderson, Sophia Armijo, Noah Atwin, Emma Benn, Kimora Bighorn, Embree Bird, Kaori Blood-Hando, Aristo Cannon, Mackenzie Chiaramonte, Maylee Clairmont, Elijah Cole, Kaylee Coles, Case Cox, Carson Emerson, Eli Evenson, Anniston Flynn, Dominick Haynes, James Horner, Allie Hunt, Theodore Jenkins, Aeryss LaCounte, Cora Lapotka, Rosselyn Lies, Cade McConnell, Logan McFatridge, Maxwell Milton, Gavin Moore, Zayne Newman, LeiLani OldHorn, Brinley Ricks, Christopher Roach, Zoey Rogers, Karina Shostak, Bailey Soderquist, Kinzee TakesHorse, Eliza Todd, Lelia Veach, Dalton White, Jackson Yarbrough.

High Honor Roll: Piper Adams, Barrett Ammons, Johanna Bieber, Kannon Blood-Hando, August Brown, Analeigh Bryant, Brodie Caldbeck, Brandon Catudio, Caleb Gfroerer, Easton Gilmore, Arley Grandchamp, Timberly Greenwood, Graci Hammer, Jack Huffine, Luke Jensen, Jared Johnson, Jorunn Johnston, Zada LaDue, Luky Lefthand, Christina Lorentine, Logan McCrea, Rebecca McGee, Wyatt Moldenhauer, Beaulah Nasitima, Amadeus Old Shoes, Esteban Padilla, Madeline Peters, Merick Ramesar, Lynsey Redcrow-Gieber, Nadia Reese, Brooklyn Rowe, Abbigail Sanford, Roman Sawyer, David Scheer, Shayla Seyler, Shawnee Shourds, Elijah Stevens, Carter Thelen, Alyssa Thoft, Evan Tolley, Conner Turner, Jonah Wahlin, Jesslen Wilder.

Honor Roll: Isabella Begay, Lilly Bigby, Kanon Burland, Giovani Callejas, Aleyah Carpentier, Aedan Dupuis, Kaleb Hewankorn, Elizabeth Huntsman, Zilah Jones, Allyson Lamphere, Audrey Matt, Angel NeQuatewa, Aubriella Pugh, Grayden Reinhardt, Christopher Sorrell, Dana Stanley, Brandon Suddieth, Pierce Taylor, Jason Trahan, Dayson Wilder, Ryeley Wilson, Ni'Ellie Yellowhorse.