Ronan's Heiner wins Canal Bank

by JOHN HEGLIE
| September 10, 2020 12:00 AM

At Ronan, the host team crowned a boys champion at the Canal Bank Run when Brant Heiner crossed the finish line ahead of the pack with a personal record sub-17 finish.

Fellow Chief runner Zarec Couture took fifth place with a sub-19, while the Mission Bulldog tandem of Andrew Rush along with Thomas Nuila and Polson Pirate Ryan Dupuis all posted sub-19s to make the top 10. Polson Pirate twice all-stater Mason Sloan and Drifter Skillicorn both turned in sub-20s to squeeze into the top 15.

On the girls side of the spectrum, defending State A champion Brynnli Poulsen of Hamilton led the pack.

Ronan Maiden Olivia Heiner captured fifth, while 2019 all-conference Polson Lady Pirates Karli Owens and Halle Heninger churned sub-24s to make the top 10 grid.

Laying down the gauntlet that youth will be served were Polson Lady Pirate frosh phenoms Maddilyn Huffine and Adison Carlson, who both finished among the top fifteen with sub-25s.

Polson runners ordinarily attend the Highlander Invitational in Spokane this upcoming weekend. But due to pandemic precautions, will be staying closer to home to instead compete in a newly formatted event at the Ridgewater Complex over the Ridgewater Community Trail system this Saturday.

Ronan was originally slated to attend the Kalispell Invite held at Rebecca Farms, but will now compete in another rendition of the Canal Bank Run. Mission is slated to compete at Bigfork. Charlo is slated to plug in with Polson at the Ridgewater meet. Arlee and Two Eagle River could attend any of these events.

2020 Ronan Canal Bank Run

North Crow

Friday, Sept. 4

Girls

Team results (low score wins):

1, Corvallis (C) 36; 2, Polson (P) 53; 3, Frenchtown (F) 79; 4, Hamilton (H) 135; Mission St. Ignatius, Ronan (R), Charlo (incompl.)

Top 15 individuals

1, Brynnli Poulsen (H) 20:49; 2, Olivia Buoy (C) 21:32; 3, Abby Sherwood (F) 21:47; 4, Laurie Davidson (C) 23:02; 5, Olivia Heiner (R) 23:09; 6, Karli Owens (P) 23:31; 7, Anna Jessop (C) 23:48; 8, Halle Heninger (P) 23:52; 9, Baylor Duke (F) 24:18; 10, Halle Rhodes (C) 24:27; 11, Maddilyn Huffine (P) 24:30; 12, Adison Carlson (P) 24:30; 13, Jessica Venema (C) 24:45; 14, Sophie Verso 25:28; 15, Jordyn Jessop 26:06.

Mission Valley teams

POLSON 6, Karli Owens 23:31; 8, Halle Heninger 23:52; 11, Maddilyn Huffine 24:30; 12, Adison Carlson 24:30; 16, Ashtyn Wagner 26:15; 17, Katelyn Smith 26:15; 24, Isabel Seeley 27:53; 26, Sami Dolberry 28.53; dns, River Shoemake; dns, Zoe Crowl.

RONAN – 5, Olivia Heiner 23:09; 21, Brogan Youngren 27:12.79; 31, Nichole Koehler 29:49; 32, Kaona Trahan 29:57;

MISSION ST. IGNATIUS – 19, Kooper Page 26:42; 25, Emily Flatlip 28:13; 27, Ellanah Flatlip 29:15;

CHARLO – 22, Guinevere Contreras 27:29; 30, Aryal Love 29:37.

Boys Team results

Hamilton (H) 28, Corvallis 80, Ronan (R) 83, Polson (P) 96, Mission St. Ignatius (MSI) 101, Frenchtown (F), Charlo (inc.)

Top 15 individuals

1, Brant Heiner (R) 16:44pr; 2, CJ Purcell (H) 17:04; 3, Lane Cole (H) 17:53; 4, Colter Kirkland (H) 18:07; 5, Zarec Couture (R) 18:26; 6, Andrew Rush (MSI) 18:30; 7, Thomas Nuila (MSI) 18:41; 8, Ryan Dupuis (P) 18:50; 9, Harrison Silverio (H) 18:53; 10, Zachary Kunkel (H) 19:15; 11, Yannis Jessop (C) 19:19; 12, Mason Sloan (P) 19:31; 13, Carver Tison (H) 19:34; 14, Landen Conner (C) 19:40; 15, Drifter Skillicorn (P) 19:44.

RONAN – 1, Brant Heiner 16:44pr; 5, Zarec Couture 18:26; 23, Dillon Omeassoo 20:52; 26, Zander Nolen 12:19; 28, Michael Irvine 12:28; 29, Beau Decker 22:02; 37, Landon Bishop 22:47; 46, Nicholas Dresen 24:37; 49, Keyan PrettyOnTop 25:00.06; 50, Wendall Charlo 25:11; 51, Xavier Nolen 25:42; 53, Lucas Delaney 26:57; 55, Ian Dillard 29:23; 56, Brett Myers 29:24; 64, Ridge Barney 43:28.

POLSON – 8, Ryan Dupuis 18:50; 12, Mason Sloan 19:31; 15, Drifter Skillicorn 19:44; 30, Sean Stewart 22:08; 31, Aiden Gfroerer 22:09; 33, Brandt Heninger 22:17; 34, Kai McDonald 22:26; 35, David Bjorge 22:27; 36, Noah Roberts 22:33; 42, Xavier Pierre 23:38; 60, Wica Brown 33:55; 63, Tommy Williams 37:08; na, Aidan Murdock 22:28; na, Hayden Clairmont 28:32; na, Kai Clifford 30:58

MISSION ST. IGNATIUS – 6, Andrew Rush 18:30; 7, Thomas Nuila 18:41; 16, Zoran LaFrombois 19:48; 32, Erich Morigeau 22:11; 40, Leo Peirce 23:31; 41, Kody Dillard 23:36; 47, Landry Leishman 24:54; 54, Isaiah Nasewytewa 27:30; 62, Conner Burke 35:43;

CHARLO – 45, Hayden Smith 24:14.