Tuesday, April 20, 2021
51.0°F

Fryberger, Brander shine at Gene Hughes Invitational

by Lake County Leader
| April 6, 2021 7:10 PM

Charlo senior Carlee Fryberger won three events and took third in another during the Gene Hughes Invitational track meet at Hamilton on April 1.

Fryberger swept the 100 and 300 hurdles and won the 200. She finished third in the 100, behind Cora Pesanti of Anaconda and Claire Hutchinson of Stevensville.

Sydney Brander of Mission also had a big day. She finished fourth, just behind Fryberger, in the girls 100. She also won the triple jump and finished second in the long jump, to go with a fourth-place finish in the 400.

Teams from Arlee, Polson and Ronan also competed.

All-state distance runner Brant Heiner of Ronan won the boys 3,200 by 25 seconds with a time of 10:11.14. He was followed by Mission’s Andrew Rush (10:36.34). Fellow Chief Michael Irvine notched second-place finishes in both the 800 and the 1,600.

Polson’s Jarrett Wilson won the boys 300 hurdles, followed by Colter Cornwell of Ronan and Colt Crawford of Arlee. Wilson also finished fourth in the 100.

Ronan’s Dylan Kelch had a throw of 150-06 in the javelin to win the event, followed by Polson’s Jonathan Perez (142-08).

Payton Cates of Ronan took first place and was the only athlete to top 6 feet (6-02) in the boys high jump.

Gene Hughes Invitational track meet

Thursday, April 1 at Hamilton

TEAM SCORES - GIRLS

1, Beaverhead County 103; t2, Corvallis 85; t2, Hamilton 85; 4, Frenchtown 53; t5, Stevensville 38; t5, Charlo 38; 7, Polson 34; 8, Mission St. Ignatius 28; 9, Anaconda 24; 10, Darby 14; 11, Arlee 12; 12, Ronan 6; t13, Victor 2; t13, Florence-Carlton 2.

TEAM SCORES - BOYS

1, Frenchtown 161; 2, Hamilton 118; 3, Ronan 70; 4, Polson 47; 5, Beaverhead County 38; 6, Florence-Carlton 23; 7, Corvallis 20; 8, Mission St. Ignatius 17; 9, Stevensville 11; t10, Granite 7; t10, Arlee 7; 12, Anaconda 6; 13, Powell County 2.

BOYS

100: Treyton Anderson, 12.04, Dillon; Kellan Beller, 12.17, Stevensville; Eli Nourse, 12.23, Dillon; Jarrett Wilson, 12.36, Polson.

200: Treyton Anderson, 23.56. Dillon; Eli Taylor, 24.11, Hamilton; Garrett Schmill, Frenchtown, 24.66, Frenchtown; Carter White, 24.70, Frenchtown.

400: Colter Kirkland, 53.19, Hamilton; Eli Taylor, 53.72, Hamilton; Brandon Finley, 54.17, Frenchtown; Boston Goode, 54.28, Polson.

800: Lane Cole, 2:03.34, Hamilton; Michael Irvine, 2:07.13, Ronan; Jakob Hansen, 2:09.80, Frenchtown; Cadence Waller, 2:12.33, Florence.

1,600: Colter Purcell, 4:45.78, Hamilton; Michael Irvine, 4:52.07, Ronan; Nathaniel Gale, 4:54.55, Florence; Ryan Dupuis, 4:59.09, Polson.

3,200: Brant Heiner, 10:11.14, Ronan; Andrew Rush, 10:36.34, St Ignatius; Gavin Hagberg, 10:40.09, Corvallis; Nathaniel Gale, 10:55.44, Florence.

110 hurdles: Sean Rody, 18.57, Frenchtown; Will Heitmann, 18.58, Hamilton; Destin Linn, 19.19, Philipsburg; Elijah Sailer, 20.08, Frenchtown.

300 hurdles: Jarrett Wilson, 43.76, Polson; Colter Cornwell, 45.41, Ronan; Colt Crawford, 45.78, Arlee; Connor Michaud, 46.00, Frenchtown.

4x100: Frenchtown 44.94; Polson 45.33; Hamilton 46.33; St. Ignatius 47.09.

4x400: Hamilton 3:35.85; Frenchtown 3:38.47; Dillon 3:40.51; Corvallis 3:49.82.

Shot Put: Tyler Burrows, 46-01.0, Hamilton; Jake Houlihan, 45-0, Frenchtown; Duncan Richardson, 44-0, Frenchtown; Tel Arthur, 43-05.0, Frenchtown.

Discus: Tyler Burrows, 142-07, Hamilton; Duncan Richardson, 127-0, Frenchtown; Rian Hoiland, 126-04, Anaconda; Orion Kutuey, 124-04, Hamilton.

Javelin: Dylan Kelch, 150-06, Ronan; Jonathan Perez, 142-08, Polson; Luke Maki, 140-09, Florence; Levi Reynoso, 138-07, Corvallis.

High Jump: Payton Cates, 6-02, Ronan; Devin Shelton, 5-10, Frenchtown; Brandon Finley, 5-10, Frenchtown; Abel Kimmel, 5-08, Polson.

Pole Vault: Jack Ellis, 10-06, Hamilton; Aidan Boller, 10-06, Frenchtown; Taylor Searle, 10-0, Hamilton, Jon Peterson, 9-06, Dillon.

Long Jump: Carter White, 19-10.0, Frenchtown; Zarec Couture, 19-06, Ronan; Jeffrey Jacobs, 19-05, Frenchtown; Sully Belcourt, 18-07, Frenchtown.

Triple Jump: Cale White, 41-0, Frenchtown; Carter White, 40-07, Frenchtown; Jeffrey Jacobs, 40-07, Frenchtown.

GIRLS

100: Cora Pesanti, 13.64, Anaconda; Claire Hutchinson, 13.84, Stevensville; Carlee Fryberger, 13.85, Charlo; Sydney Brander, 13.93, St Ignatius.

200: Carlee Fryberger, 27.96, Charlo; Claire Hutchinson, 28.11, Stevensville; Ashton Lewis, 28.54, Stevensville; Maddison Neal, 29.07, Hamilton.

400: Madalen Shipman, 1:04.50, Dillon; Hannah Simpson, 1:07.65, Polson; Sydney Brander, 1:07.70, St Ignatius; Raven Parson, 1:08.44, Arlee.

800: Abigail Sherwood, 2:37.12, Frenchtown; Hailey Powell, 2:37.94, Dillon; Natalie Bush, 2:38.78, Dillon; Anna Jessop, 2:47.98, Corvallis.

1,600: Abigail Sherwood, 5:53.03, Frenchtown; Hailey Powell, 5:58.0, Dillon; Rylee Brackman, 6:10.0, Hamilton; Mikelle Mosher, 6:12.0, Dillon.

3,200: Brynnli Poulsen, 12:04.89, Hamilton; Mikelle Mosher, 13:25.65, Dillon; Halle Heninger, 13:59.64, Polson; Maddilyn Huffine, 14:41.89, Polson.

100 hurdles: Carlee Fryberger, 16.78, Charlo; Amber Anderson, 17.93, Darby; Olivia Lewis, 18.68, Corvallis; Lauryn Petersen, 18.89, Dillon.

300 hurdles: Carlee Fryberger, 48.37, Charlo; Sydney Petersen, 48.45, Dillon; Quincee Anderson, 51.75, Dillon; Rylee Herbstritt, 53.09, Corvallis.

4x100: Anaconda 52.66; Dillon 52.77; Corvallis 53.72; Hamilton 55.62.

4x400: Corvallis 4:21.27; Dillon 4:22.48; Hamilton 4:43.31; Polson 4:48.69

Shot Put: Madison Lewis, 37-02, Corvallis; Katelyn Dickemore, 36-06, Hamilton; Sadie Smith, 32-03, Frenchtown; Kayla Botkin, 30-07, Frenchtown.

Discus: Katelyn Dickemore, 124-07.50, Hamilton; Kayla Botkin, 120-02, Frenchtown; Molly Craig, 106-06, Hamilton; Madison Lewis, 98-08.50, Corvallis.

Javelin: Katelyn Dickemore, 117-0, Hamilton; Jenna Jordan, 116-04, Corvallis; Amber Anderson, 103-07, Darby; Brooke Powell, 102-08, Corvallis.

High Jump: Camas Crattey, 4-10, Hamilton; Natalie Bush, 4-08, Dillon; Lindsey Brooks, 4-06, Ronan; Claire Hutchinson, 4-04, Stevensville.

Pole Vault: Kailen Herbstritt, 9-06, Corvallis; Elena Garrard, 7-06, Frenchtown; Isabelle Pape, 6-06, Arlee; Taleah Hernandez, 6-0, Polson.

Long Jump: Ashton Lewis, 15-11.5, Stevensville; Sydney Brander, 15-08, St Ignatius; Brooke Powell, 14-08, Corvallis; Layne Kearns, 14-04, Hamilton.

Triple Jump: Sydney Brander, 32-01, St. Ignatius; Zoey Morast, 31-11, Dillon; Brooke Powell, 31-03.50, Corvallis; Layne Kearns, 30-03, Hamilton.

photo

Michael Irvine of Ronan finished second in both the 800 and the 1,600 at the Gene Hughes Invitational in Hamilton. (Courtesy of Bob Gunderson)

photo

Polson's Jonathan Perez finished second in the javelin at the Gene Hughes Invitational in Hamilton. (Courtesy of Bob Gunderson)

photo

Polson sophomore Jarrett Wilson competed in several events, including the high jump, at the Gene Hughes Invitational in Hamilton. Wilson won the 300 hurdles. (Courtesy of Bob Gunderson)