Tuesday, July 27, 2021
79.0°F

Tennis Roundup: Ronan falls to Whitefish, sweeps Columbia Falls

by Lake County Leader
| April 29, 2021 12:15 AM

The Whitefish tennis team rolled through Lake County on April 20 and swept boys and girls matches at Ronan to go with a girls team win at Polson.

Brady Dresden defeated Jack Robertson 3-6, 6-3, 6-4 for Ronan’s only victory against Whitefish.

The Lady Pirates got victories from doubles teams Ara Mercer/Megan Rost and Qia Harlan/Taylor Colliage in a 5-2 team loss to the Bulldogs.

Ronan managed a sweep against Columbia Falls on its home courts.

Aaliyah Decker, Alyssa PrettyOnTop and Courtney Bourdon all won their singles matches in the 3-1 girls win.

Beau Decker won his singles match 6-1, 6-0 against Caleb Reinsberg of Columbia Falls, while the Chiefs swept doubles play with wins from Connor Cornwell/Vicente Ortega, Brady Dresden/Larenz Alvarez and Joseph Parnell/Dylan Schock.

WHITEFISH, COLUMBIA FALLS AT RONAN

Tuesday, April 20 at Ronan

Girls: Whitefish 5, Ronan 0

Singles: Grace Smyley, Whitefish, d. Skyler Shima 6-0, 6-1; Anyah Cripe, Whitefish, d. Alyssa Pretty On Top 6-2, 6-0; Lauren Brown, Whitefish, d. Courtney Bourdon 6-1, 6-0; Emma Shaffer, Whitefish, d. Lainey Racine 6-3, 6-1.

Doubles:Ali Hirsch/Tallory Workman, Whitefish, d. Madison Perry/Kileen Howard 6-1, 6-0.

Boys: Whitefish 5, Ronan 1

Singles: Jayce Cripe, Whitefish, d. Dillon PrettyOnTop 6-4, 6-1; Highland Lee-French, Whitefish, d. Beau Decker 6-4, 6-7, 6-4; Brady Dresden, Ronan, d. Jack Robertson 3-6, 6-3, 6-4; Jesse Burrough, Whitefish, d. Joseph Parnell 6-3, 6-1.

Doubles: Joe Brandt/Aaron Dicks, Whitefish, d. Vicente Ortega/Connor Cornwell 6-2, 6-1; Fin Stagg/Johnny Nix, Whitefish, d. Caden Bourdon/Larenz Alvarez 6-2, 2-6, 6-3.

Girls: Ronan 3, Columbia Falls 1

Singles: Aaliyah Decker, Ronan, d. Cloey Ramage 6-4, 6-1; Alyssa PrettyOnTop, Ronan, d. Alyssa Williams 6-2, 6-2; Courtney Bourdon, Ronan, d. Anne Lybbert 6-1, 6-0.

Doubles: Grace Gedlaman/Lillian McDonald, Columbia Falls, d. Lainey Racine/Madison Howard 6-2, 6-0.

Boys: Ronan 4, Columbia Falls 2

Singles: Niels Getts, Columbia Falls, d. Dillon PrettyOnTop 3-6, 6-1, 7-6 (7-5); Beau Decker, Ronan, d. Caleb Reinsberg 6-1, 6-0; Cade Morgan, Columbia Falls, d. Caden Bourdon 6-3, 6-4.

Doubles:Connor Cornwell/Vicente Ortega, Ronan, d. Dale Blickhan/Nico Lang 6-1, 6-4; Brady Dresden/Larenz Alvarez, Ronan, def. Lucas Thacker/Orion Barta 6-3, 6-0; Joseph Parnell/Dylan Schock, Ronan, d. Malachi Brower/Grey Williamson 7-6 (7-3), 6-2.

WHITEFISH AT POLSON

Tuesday, April 20 at Polson

Girls: Whitefish 5, Polson 2

Singles: Grace Smyley, Whitefish, d. Berkeley Ellis 6-2, 6-3; Anya Cripe, Whitefish, d. Sierra Lundeen 7-6 (3), 6-2; Lauren Brown, Whitefish, d. Clara Todd 6-0, 6-4; Emma Shaffer, Whitefish, d. Sarah Kinzle 6-4, 7-6 (7-2).

Doubles: Ara Mercer/Megan Rost, Polson, d. Ali Hirsch/Tallory Workman 6-1, 6-1; Qia Harlan/Taylor Colliage, Polson, d. Emma Trieweiler/Addie Deherich 6-3, 6-0; Stacia Tremper/Ashley Gunset, Whitefish, d. Liz Tomey/Katelyn Smith 7-6 (7-3), 6-2.

PREVIOUS TENNIS RESULTS

POLSON AT COLUMBIA FALLS

Thursday, April 15 at FVCC

Boys: Columbia Falls 4, Polson 3

Singles: Niels Getts (CF) defeated Owen McElwee (Pol) 6-0, 6-1; Trent Wilson (Pol) defeated Caleb Reinsberg (CF) 6-4, 6-1; Malachi Brower (CF) defeated Tristan Clifford (Pol) 6-4, 6-4; Tate Barentsen (Pol) defeated Finley Sundberg (CF) 6-2, 6-7(4), 10-5

Doubles: Michael Smith/Torrin Ellis (Pol) defeated Cody Schweikert/Cade Morgan (CF) 4-6, 7-6(8), 7-5; Nico Lang/Dale Blickhan (CF) defeated Colter Wilson/Brock Henriksen (Pol) 6-2, 6-2; Lucas Thacker/Orion Barta (CF) defeated Otto Lund/Noah Flaten (Pol) 6-2, 6-1

Girls: Polson 6, Columbia Falls 1

Singles: Hannah Schweikert (CF) defeated Sierra Lundeen (Pol) 6-0, 6-1; Megan Rost (Pol) defeated Cloey Ramage (CF) 6-2, 6-4; Sarah Kinzle (Pol) defeated Lillian McDonald (CF) 8-6, 6-1; Elizabeth Tolley (Pol) defeated Abbey Biel (CF) 6-3, 6-4;

Doubles: Berkley Ellis/Qia Harlan (Pol) defeated Grace Gedlaman/Alyssa Williams (CF) 6-1,6-1; Ara Mercer/Taylor Collinge (Pol) defeated MacKenzie Nelson/Anne Lybbert (CF) 6-0,6-0; Piper Hoxie/Katelyn Smith (Pol) defeated Zoey Byrd/Kati Crockett (CF) 6-0, 7-5

CUTBANK INVITATIONAL

April 16-17 at Cut Bank

Girls: Polson 7, Cut Bank 0

Girls singles: Sierra Lundeen (POL) defeated Courtney Anderson (CBANK) 6-0, 6-0; Ara Mercer (POL) defeated Melia Dewart (CBANK) 6-3, 6-2; Piper Hoxie (POL) defeated Caitlin Vermulm (CBANK) 6-0, 6-1; Jelaysia Forman-Webster (POL) defeated Lauren Yttredahyl (CBANK) 6-3, 6-2.

Girls doubles: Berkley Ellis/Megan Rost (POL) defeated Courtney Anderson/Melia Dewart (CBANK) 6-0, 6-2; Taylor Collinge/Liz Tolley (POL) defeated (CBANK) 6-1, 6-0. Clara Todd/Liz Tolley (POL) defeated Kellyn Duaway/Stella Overstreet(CBANK).

Boys: Polson 6, Cut Bank 1

Singles: Michael Smith (POL) defeated Brett Sneed (CBANK) 6-2, 6-0; Colter Wilson (POL) defeated Jacob Paulson (CBANK) 6-4, 6-3; Brock Henriksen (POL) defeated Jakob Gohr (CBANK) 6-2, 6-1; Tristan Clifford (POL) defeated Jackson Black (CBANK) 6-0, 6-4.

Doubles: Torrin Ellis/Owen McElwee (POL) defeated Damien Burke/Dillon Gray (CBANK) 6-0, 6-1; Eddie Dewart/Peyton St.Goddard (CBANK) defeated Trent Wilson/Noah Flaten (POL) 8-6, 6-4. Otto Lund/Chris Lake (POL) defeated ?/SKaden Arensmeyer(CBANK) forfeit.

Girls: Polson 7, Havre 0

Singles: Sierra Lundeen (POL) defeated Rayna Johnson (HAV) 6-0, 6-1; Clara Todd (POL) defeated Dayna Johnson (HAV) 6-2, 6-0; Katelyn Smith (POL) defeated Kat Kaftan (HAV) 6-0, 6-0; Jelaysia Forman-Webster (POL) defeated Mylee Schennum (HAV) 6-0, 6-1.

Doubles: Berkley Ellis/Qia Harlan (POL) defeated Grace Crantz/Talia Ralph (HAV) 6-1.6-1; Ara Mercer/Megan Rost (POL) defeated Grace McKenzie Mangold/Destiny Hernand (HAV) 6-0.6-0; Taylor Collinge/Liz Tolley (POL) defeated Chloe Bricker/Courtney Burchard (HAV) 6-3.6-3.

Boys: Havre 6, Polson 1

Singles: Josh Currie (HAV) defeated Owen McElwee (POL) 6-0, 6-0; Trent Wilson (POL) defeated Jared Rosgaard (HAV) 6-3, 6-3; Collin Miller (HAV) defeated Tate Barentsen (POL) 6-4, 6-1; Kendall Pleninge (HAV) defeated Chris Lake(POL) 6-4, 3-6, 10-4.

Doubles: Josh Warp/Trenton Maloughney (HAV) defeated Michael Smith/Torrin Ellis (POL) 6-4.6-2; Mick Chagnon/Caleb Spangler (HAV) defeated Colter Wilson/Brock Henriksen (POL) 6-4. 2-6, 10-4; Theron Peterson/Connor McKay (HAV) defeated Otto Lund/Tristan Clifford (POL) 6-0.6-4.

Girls: Polson 6, Libby 1

Singles: Berkley Ellis (POL) defeated Laneigha Zeiler (LIB) 7-5, 6-3; Qia Harlan (POL) defeated Elise Erickson (LIB) 6-3, 6-3; Katelyn Smith (POL) defeated Sally Weber (LIB) 6-3, 6-3; Gabby Fantozzi (LIB) defeated Jelayna Forman-Webster (POL) 6-7, 7-5, 10-4.

Doubles: Ara Mercer/Megan Rost (POL) defeated Ivy Pierce/Jessica Cunningham (LIB) 6-2, 6-2; Clara Todd/Sierra Lundeen (POL) defeated Alex Andresesen/Annika Thorstonson (LIB) 6-2, 6-3; Taylor Collinge/Liz Tolley (POL) defeated Gabbey Fantozzi/Ruby Martin (LIB) 6-1, 2-6, 10-4.

Boys: Polson 5, Libby 2

Singles: Torrin Ellis (POL) defeated Colton Halvorson (LIB) 6-0, 6-2; Owen McElwee (POL) defeated Ryan Collins (LIB) 6-1, 6-3; Colter Wilson (POL) defeated Ayden Montgomery (LIB) 4-6, 6-2. 10-5; Zach Fantozzi(LIB) defeated Otto Lund (POL) 6-4, 6-2.

Doubles: Michael Hollingsworth/Ryker McElmurry (LIB) defeated Michael Smith/Trent Wilson (POL) 2-6, 6-4, 10-8; Brock Henriksen/Tate Barentsen (POL) defeated Trevor Collins/Cylis Goddard (LIB) 7-5, 6-1;

Noah Flaten/Chris Lake (POL) defeated Zach Fantozzi/Thomas Roark (LIB) 8-5.