Monday, May 17, 2021
72.0°F

Pirates' distance runners shine at Whitefish

by Lake County Leader
| May 4, 2021 4:45 PM

Polson runners Maddilyn Huffine and Isabel Seeley finished 1-2 in the girls 3200 meters, while teammate Ryan Dupuis won the boys 800 Saturday at the Whitefish A.R.M Invite.

The Lady Pirates also got Top finishes from Adison Carlson (5) and Taleah Hernandez (6) in the 800. Meanwhile, Ashtyn Wagner finished fourth in the girls 1600 and Mason Sloan finished fifth in the boys 800 and third in the 1600 to round out a stellar day for Polson distance runners.

Polson also got a win in the boys javelin from Jonathan Perez with a throw of 139-10.

Michelle Dale finished fifth in the girls 300 hurdles and sixth in the 100 hurdles.

Jarrett Wilson finished fourth in the 200 and third in the high jump.

Drifter Skillicorn was third in the 400 meters with a time of 54.22. Trinity Bell was sixth in the girls discus with a toss of 89-6.

GIRLS

Team scores — Whitefish 177, Bigfork 120, Columbia Falls 116, Frenchtown 62, Polson 35.

100 — 1, Mikenna Ells, Wfh, 12.79. 2, Brooke Zetooney, Wfh, 12.83. 3 (tie), Audrey Buenz, Bfk, and Erin Wilde, Wfh, 13.60; 4, Afton Lambrecht, Bfk, 13.68; 5, Addyson Lewis, Ftn, 13.72.

200 — 1, Brooke Zetooney, Wfh, 27.11. 2, Tommye Kelly, Wfh, 28.20. 3, Coralyn Shillam, Bfk, 28.85. 4, Audrey Buenz, Bfk, 28.97. 5, Chloe Raats, Bfk, 29.15. 6, Afton Lambrecht, Bfk, 29.46.

400 — 1, Mikenna Ells, Wfh, 59.15. 2, Ally Sempf, CF, 1:02.44. 3, Chloe Raats, Bfk, 1:04.60. 4, Coralyn Shillam, Bfk, 1:06.26. 5, Margaret Pulsifer, Wfh, 1:06.73. 6, Danika Bucklin, Bfk, 1:07.56.

800 — 1, Abigail Sherwood, Ftn, 2:33.08. 2, Paetra Cooke, Wfh, 2:38.41. 3, Morgan Grube, Wfh, 2:40.70. 4, Courtney Hoerner, CF, 2:43.10. 5, Adison Carlson, Pol, 2:44.68. 6, Taleah Hernandez, Pol, 2:46.75.

1600 — 1, Lara Erickson, CF, 5:22.39. 2, Siri Erickson, CF, 5:31.53. 3, Abigail Sherwood, Ftn, 5:36.94. 4, Ashtyn Wagner, Pol, 5:47.20. 5, Morgan Grube, Wfh, 5:52.50. 6, Paetra Cooke, Wfh, 5:55.25.

3200 — 1, Maddilyn Huffine, Pol, 13:39.66. 2, Isabel Seeley, Pol, 14:14.72. 3, Kodi White, Ftn, 14:21.37. 4, Erika Dowling, Bfk, 16:10.79.

100 hurdles — 1, Hailey Ells, Wfh, 16.92. 2, Kristina Shestak, Wfh, 17.28. 3, Ashlyn Savik, Bfk, 17.86. 4, Addison Reichner, Bfk, 18.25. 5, Rebekah Walker, CF, 19.13. 6, Michelle Dale, Pol, 19.56.

300 hurdles — 1, Hailey Ells, Wfh, 48.95. 2, Ashlyn Savik, Bfk, 53.33. 3, Rebekah Walker, CF, 56.25. 4, Bailey Smith, Wfh, 56.30. 5, Michelle Dale, Pol, 1:00.78. 6, Kate Hatfield, CF, 1:03.77.

400 relay — 1, Whitefish 50.60. 2, Bigfork 52.32. 3, Frenchtown 53.98.

1600 relay — 1, Columbia Falls 4:21.60. 2, Whitefish 4:39.63. 3, Polson 4:41.79.

Discus — 1, Kayla Botkin, Ftn, 130-4. 2, Olivia Ellison, Bfk, 106-8. 3, Jennifer Patten, Wfh, 97-2. 4, Madeline Stutsman, CF, 97-0. 5, Scout Nadeau, Bfk, 91-6. 6, Trinity Bell, Pol, 89-6.

Javelin — 1, Madysen Hoerner, CF, 107-7. 2, Madison Chappius, Bfk, 103-11. 3, Olivia Ellison, Bfk, 96-6. 4, Jennifer Patten, Wfh, 88-0. 5, Madeline Stutsman, CF, 84-11. 6, Scout Nadeau, Bfk, 83-10.

Shot put — 1, Sadie Smith, Ftn, 34-5. 2, Olivia Ellison, Bfk, 33-5.5. 3, Scout Nadeau, Bfk, 31-8.5. 4, Jennifer Patten, Wfh, 31-5. 5, Madeline Stutsman, CF, 31-2. 6, Quinlan Nissen, Bfk, 30-1.5.

High jump — 1, Mikenna Ells, Wfh, 5-0. 2, Hailey Ells, Wfh, 5-0. 3, Sophia Zohrer, Wfh, 4-8. 4, Demi Smith, Ftn, 4-6. 5, Inga Turner, Bfk, 4-6. 6, Taylor Weaver, CF, 4-6.

Long jump — 1, Maddie Robison, CF, 15-10.5. 2, Tommye Kelly, Wfh, 15-6. 3, Audrey Buenz, Bfk, 15-1.5. 4, Demi Smith, Ftn, 15-0. 5, Inga Turner, Bfk, 14-1. 6, Katherine Deschamps, Ftn, 13-10.

Triple jump — 1, Bailey Smith, Wfh, 33-4.5. 2, Madysen Hoerner, CF, 31-6. 3, Cheyanne Johnston-Heinz, CF, 30-10. 4, Madison Chappius, Bfk, 30-6.5. 5, Katherine Deschamps, Ftn, 28-7. 6, Maddie Young, Wfh, 27-7.5.

Pole vault — 1, Hannah Sempf, CF, 9-0. 2, Cheyanne Johnston-Heinz, CF, 9-0. 3, Rebekah Walker, CF, 8-6. 3, Allie Reichner, Bfk, 8-6. 5, Charlie Ham, Ftn, 8-0. 6, Kate Hatfield, CF, 8-0.

BOYS

Team scores — Whitefish 150, Frenchtown 122, Bigfork 110, Columbia Falls 81, Polson 50

100 — 1, Gabe Menicke, Wfh, 11.52. 2, Jeffrey Jacobs, Ftn, 11.64. 3, Carter White, Ftn, 11.68. 4, Marvin Kimera, Wfh, 11.69. 5, Noah Kinslow, Bfk, 11.84. 6, Evan Ellington, Ftn, 11.87.

200 — 1, Gabe Menicke, Wfh, 23.52. 2, Marvin Kimera, Wfh, 23.74. 3, Colter Gaertner, Wfh, 24.05. 4, Jarrett Wilson, Pol, 24.10. 5, Kia Golan, CF, 24.22. 6, Trevor Hill, Bfk, 24.31.

400 — 1, Colter Gaertner, Wfh, 52.54. 2, Jace Duval, CF, 53.74. 3, Drifter Skillicorn, Pol, 54.22. 4, Bailey Sjostrom, CF, 54.49. 5, Kaden Hanson, Ftn, 54.86. 6, Evan Ellington, Ftn, 55.05.

800 — 1, Ryan Dupuis, Pol, 2:08.35. 2, Gabe Lund, Wfh, 2:09.01. 3, Mason Genovese, Wfh, 2:09.25. 4, Dryse Davey, Ftn, 2:10.55. 5, Mason Sloan, Pol, 2:10.58. 6, Wyatt Ehredt, Ftn, 2:16.50.

1600 — 1, Jack Jensen, Bfk, 4:41.09. 2, Richard Role, CF, 4:47.19. 3, Mason Sloan, Pol, 4:48.27. 4, Deneb Linton, Wfh, 4:53.60. 5, Wyatt Ehredt, Ftn, 4:56.18. 6, Jacob Henson, Wfh, 4:58.97.

3200 — 1, William Hyatt, Wfh, 11:03.69. 2, Jack Jensen, Bfk, 11:09.17. 3, Thienhoa Jacobi, CF, 11:09.40. 4, James Petersen, CF, 11:15.44. 5, Bo Modderman, Bfk, 11:27.59. 6, Logan Peterson, CF, 11:29.91.

110 hurdles — 1, Wyatt Duke, Bfk, 16.72. 2, Jordan Betts, Bfk, 18.57. 3, Bowdrie Krack, Wfh, 18.97. 4, Richard Babcock, CF, 19.03. 5, Hayden Mohr-Mead, CF, 19.25. 6, Levi Bachteler, CF, 19.36.

300 hurdles — 1, Jordan Betts, Bfk, 43.86. 2, Bodie Smith, Wfh, 43.92. 3, Noah Rausch, Ftn, 45.52. 4, Levi Bachteler, CF, 48.07. 5, Hayden Mohr-Mead, CF, 48.24. 6, Elijah Sailer, Ftn, 48.87.

400 relay — 1, Frenchtown 44.34. 2, Bigfork 45.45. 3, Whitefish 45.49.

1600 relay — 1, Whitefish 3:32.52. 2, Columbia Falls 3:39.30. 3, Polson 3:40.15.

Discus — 1, Tel Arthur, Ftn, 125-4. 2, Brock Fisher, CF, 121-3. 3, Talon Holmquist, Wfh, 120-5. 4, Jake Houlihan, Ftn, 114-5. 5, Bode Wold, Wfh, 112-8. 6, Kevin Hanenburg, Ftn, 100-9.

Javelin — 1, Jonathan Perez, Pol, 139-10. 2, Shelton Woll, Bfk, 137-0.

Shot put — 1, Jake Houlihan, Ftn, 50-6.5. 2, Tel Arthur, Ftn, 48-4. 3, Talon Holmquist, Wfh, 48-2.5. 4, Kevin Hanenburg, Ftn, 43-5. 5, Brock Fisher, CF, 42-7. 6, Levi Taylor, Bfk, 40-4.5.

High jump — 1, Levi Taylor, Bfk, 6-0. 2, Gabe Menicke, Wfh, 5-10. 3, Jarrett Wilson, Pol, 5-8. 4, Cale White, Ftn, 5-8. 5, Jeffrey Jacobs, Ftn, 5-6. 6, Devin Shelton, Ftn, 5-6.

Long jump — 1, Cormac Benn, Bfk, 20-0. 2, Cale White, Ftn, 19-11. 3, Bodie Smith, Wfh, 19-6. 4, Brandon Finley, Ftn, 18-8.50. 5, Jace Duval, CF, 18-8.25. 6, Jeffrey Jacobs, Ftn, 18-7.

Triple jump — 1, Cale White, Ftn, 41-6.5. 2, Jeffrey Jacobs, Ftn, 41-2.75. 3, Cormac Benn, Bfk, 41-1.5. 4, Barrett Garcia, Wfh, 38-6. 5, Levi Taylor, Bfk, 37-5.5. 6, Jaxon Heinz, CF, 37-0.5.

Pole vault — 1, Seth Osborne, Bfk, 12-6. 2, Jaxon Heinz, CF, 12-0. 3, Lane Clark, CF, 11-6. 4, Shelton Woll, Bfk, 11-6. 5, Jace Adams, Ftn, 10-6. 6, Aidan Boller, Ftn, 10-0.