Friday, May 24, 2024
47.0°F

Locals shine at Lake County track meet

by Brandon Hansen / For The Leader
| May 9, 2024 12:00 AM

In a meet featuring Lake County athletes only, schools small and large posted top performances in Ronan on Thursday, May 2.

BOYS

In the 100-meter run, Polson’s Tommy Williams won the event with a time of 11.89 while Ronan’s Connor Durglo wasn’t too far behind in the second (11.98) and Mission’s Isaac Umphrey was third (12.00).

Williams also won the 200-meter run (24.07) while Two Eagle’s Jabez Madplume was second (24.36). Madplume triumphed in the 400-meter run (55.02) while Umphrey was second in the event (55.05) and Charlo’s Tayre Brown was third (55.82).

Ronan’s Tayen Edmo won the 800-meter run (2:00.96) while Polson’s David DiGiallonardo was second (2:01.29) and Charlo’s Hayden Hollow was third (2:02.31). DiGiallonardo would prove victorious in the 1,600 meter-run, placing first with a personal best 4:37.59. Ronan’s Jacob Piapot was second (4:40.96) and Charlo’s Hayden Smith was third (4:46.77).

Polson added another win in the long-distance races when freshman Jackson Bontadelli won the 3,200-meter run (10:15.60); Ronan’s Devon Big Medicine placed second (10:39.01).

In the 110-meter hurdles, Polson’s Ashtyn Nelson was first (16.52), while Ronan’s Blyth Bolman was second (17.02) and Charlo’s Jacob Tomlin was third (18.09). Ronan swept the 300-meter hurdles, as Wade Qualtier was first (42.22), Jhett McDonald was second (44.76) and Blyth Bolman was third (44.90).

In the 4x100 relays, Polson was first (45.28), while Ronan was second (45.50) and Two Eagle was third (48.16). Ronan won the 4x400 relay with a time of 3:33.65, while Polson was second (3:40.88) and Charlo was third (3:47.28).

In field events, Polson’s Astin Brown took first in the shot put (49-03); Charlo’s Jacob Tomlin was second (48-0) and fellow Viking Ryan Sharbono was third (42-09). Brown also claimed first in the discus with a heave of 142-03, while Arlee’s Jake Knoll was second (118-03) and Ronan’s Masyn Wayman was third (115-00).

In the high jump, Arlee’s Matthew Johnson was first (6-0), Polson’s Ashtyn Nelson was second (5-10) and Mission’s Rhain Gonzalez was third (5-09). Ronan notched the top two spots in the pole vault with Kolby FInley placing first (11-0) and Siouxpixm Qualtier placing second (10-0). Arlee’s Eli O’Neill was third (9-0) as was Polson’s Kai McDonald with the same mark.

Nelson went on to win the long jump (21-05), while Mission’s Gonzalez was second (19-10) and Ronan’s Durglo was third (19-7.5). Given three hops, however, and Durglo was the winner in the triple jump (42-9) while Mission’s Isaac Umphrey was second (40-2) and Charlo’s Tasker Brown was third (38-2.5)

GIRLS

Polson picked up the first two places in the 100-meter run with Amelia Stene placing first (13.28) as a freshman, and fellow freshman Rylee Taylor-Jefferson placing second (13.51). Arlee’s Adalyn Jacobson was third (13.80). The result was the exact same in the 200-meter run: Stene in first (27.63), Taylor Jefferson in second (28.03) and Jacobson in third (28.79).

Polson’s Morgan Delaney won the 400-meter run (1:06.46), while Jacobson was second for Arlee (1:07.05) and Two Eagle’s Jodessa McGreevey was third (1:09.11). The 800-meter run saw Charlo’s Aida Cote take first (2:34.00), Delaney second (2:37.74) and Polson senior Isabel Seeley place third with a personal best of 2:44.34.

Charlo won another running event – the 1,600-meter – with Elsie Detert claiming first (6:36.79) followed by Ronan’s Annie Adams in second (6:39.22) and Maiden Grace Heiner taking third (7:03.67).

Polson’s Ross Bishop won the 100-meter hurdles (19.89), and Ronan swept the 300-meter hurdles with Annie Adams finishing first (55.92).

Ronan girls won the 4x100 relay (54.90), while Two Eagle was second (55.09). Ronan also won the 4x400 relay (4:38.86).

In the field events, Ronan freshman Zailee Hewankorn won the shot put (33.06.5) and Charlo’s Shonlea Matt was second (30-4) with fellow Lady Viking Olivia Carnell placing third (28-6.50).

Charlo’s Aida Cote won the discus with a mark of 97-06 and Hewankorn placed second (93-04). Angie Adams was third in the discus for Ronan (90-04).

Ronan’s Maddy Illig won the high jump (4-8) while her teammate Lauryn Buhr won the Pole Vault (7-6). Arlee’s Karma Tibbetts was second (7-0).

In the long jump, Polson’s Aleysia Black placed first (14-01.5) as a freshman, while Two Eagle freshman Arorah Madplume was second (13-10) and Ronan’s Aaliyah Steward was third (13-06).

Ronan’s Sarah Templer won the triple jump (28-08.5) and Charlo’s Abbigail Wagner was second (28-1.5) and Ronan’s Destiny Finley was third (28-00).

Hollow wins at John Cheek Top Eight

Charlo’s Hayden Hollow won the 800-meter run at the John Cheek Top 8 Western B/C Meet in Anaconda on Tuesday, April 30. Hollow posted a personal best 2:06.80 in the event.

Teammate Hayden Smith placed second in the 3,200-meter run (11:14.09), while Charlo thrower Jacob Tomlin notched a second-place finish in the shot put with a mark of 44-0.5.

Charlo’s Connor Nittinger was third int he Javelin (140-3.5) and Tomlin was also fifth in the event (138-7).

Arlee’s Kendall O’Neill placed second in the long jump (19-5.5), while Jake Knoll was third in the shot put (41-6). Two Eagle’s Jabez Madplume was sixth in the 100-meter run (12.20)

In the 4x400 relays, Charlo was fifth (3:55.40) and Arlee was sixth (3:57.37).

On the girls’ side, Charlo’s Shonlea Matt was fourth in the shot put (30-7.5) and her teammate Avery Coleman was sixth (29-4.5). In the javelin, Arlee’s Adalyn Jacobson was sixth 92-8.

Tomlin and Johnson winners at KLH Invite

Charlo’s Jacon Tomlin won the shot-put event at the KLH Invite in Missoula on Saturday, May 4, with a heave of 46-10. Arlee’s Jake Knoll was right behind him in second with a mark of 43-4.5.

Arlee’s Matthew Johnson won the high jump with a mark of 6-3. In the running events, Charlo’s Hayden Hollow was fourth in the 400-meter run (54.36) and Mission’s Harlon Leishman was second in the 3,200-meter run (10:41.31).

Tomlin also placed second in the javelin (152-04) while teammate Connor Nittinger was sixth (139-07).

Mission’s Rhain Gonzalez was second in the long jump (20-1.5) while his teammate Isaac Umphrey was fourth in the triple jump (40-8.5).

On the girls’ side, Charlo’s Aida Cote was third in the discus (108-7) while teammate Avery Coleman was fifth in the shot put (29-00).

Arlee’s Anola Naugle placed fifth in the 400-meter run (1:05.56), Karama Tibbetts placed sixth (1:08.16) and Adalyn Jacobson placed seventh (1:09.26). In the pole vault, Tibbetts was fifth (7-6).

    Polson's Morgan Delaney nips Arlee runner Adalyn Jacobson for the win in the 400-meter run during last week's Lake County Track Meet. (Bob Gunderson photo)
 
 
    Ronan's Tayen Edmo clears the bar in the high jump during last week's track meet in Ronan. (Susan Lake photo)
 
 
    Annie Adams flies in the long jump during last Thursday's all-county meet. The Ronan athlete picked up a first in the 300-meter hurdles and second in the 1,600-meter run. (Susan Lake photo)
 
 
    Polson Astin Brown shows off winning form in the shot put, placing first in that event as well as the discus during last Thursday's track meet in Ronan. (Bob Gunderson photo)
 
 
    Charlo's Ryan Sharbono competed in both discus and shot put (where he placed third) at the Lake County Track Meet, held Thursday in Ronan. (Bob Gunderson photo)
 
 
    Polson’s Ross Bishop won the 100-meter hurdles during last week's all-county track event. (Bob Gunderson photo)
 
 
    Two Eagle competitor takes flight in the long jump during last week's all-county meet in Ronan. (Bob Gunderson photo)
 
 
    Arlee's Jake Knoll took second in the discus at last Thursday's all-county meet in Ronan. (Bob Gunderson photo)